Braňte se! 5 metod internetových podvodníků

Platíte pravidelně ve firmě několik složenek za různé reklamní služby, o kterých ani nevíte, jestli mají efekt? Říkáte si, že by to chtělo udělat v tom pořádek, ale nejsou to tak velké peníze, abyste se donutili? Možná vás také vysávají podvodníci, fenomén, který online marketingu v Čechách dělá velmi špatnou reklamu a před kterým bychom vás teď rádi varovali.

Princip podvodu

Nabídnout něco, co má nulovou nebo téměř nulovou cenu, ale tak, že za to zaplatíte. Rádi, nebo dokonce nevědomky - to je princip každého podvodu, co svět světem stojí. Dnes se budeme bavit o produktech a službách, které se tváří jako zajímavá a nepříliš drahá podpora vašeho podnikání, ale přitom z vás budou jenom ždímat peníze.

Dali byste někdy peníze do něčeho, čemu tak úplně nerozumíte, jen proto, že to působí seriózně? Pravděpodobně se dušujete, že ne. To přece nikdo. Přesto se s vámi vsadím, že jste to už udělali.

Případ první - bezcenné katalogy

Kdo není vidět, nic neprodá. A být vidět zpravidla něco stojí, peníze nebo hodně času.

Prvním krokem je být vidět tam, kde hledají vaši zákazníci, třeba v přehledném oborovém katalogu firem. Potud na nabídce stovek různých firemních katalogů není nic špatně - až na to, že jich v Čechách funguje skoro víc, než uživatelů internetu, a nikdo na nich nehledá. Je skoro k neuvěření, kolik firem, firmiček a živnostníků s důvěrou zaplatilo třeba i několik desítek tisíc, a nedostali nic, nebo skoro nic zpátky.

V čem nabídka lže: Tyto katalogy zejména lžou v počtu lidí, kteří na nich pravidelně hledají. Pokud je požádáte o screenshot z Google Analytics, který by návštěvnost dokládal, už se neozvou. Vzhledem k malé vynalézavosti jsou nejméně nebezpečné, ale oslovují nějakou formou všechny podnikatele a v řadě případů uspějí.

Případ druhý - nenápadná faktura

O kousek mazanější podvodníci zcela vynechají oficiální obchodní nabídku a rovnou pošlou složenku na nějakou banální částku. I když ji devadesát procent adresátů vyhodí, jinde stačí chvilka nepozornosti a plný stůl dalších faktur, a peníze už mění majitele. V lepším případě si tak okradený zaplatí něco, co nechce, existují ale i horší varianty.

Někdy se zaplacením faktury, nebo třeba jen vyplněním údajů pro bezplatný zápis do rejstříků člověk smluvně zaváže k pravidelnému placení vysokých částek, opět za něco, co vůbec nepotřebuje. Stejně jako v mnoha dalších případech drobných podvodů by se o tom člověk dočetl někde v drobném písmu obchodních podmínek. Podvodníci ale moc dobře vědí, že je nikdo nečte.

V čem je nabídka nebezpečná: oběť je vmanipulována do smlouvy, zavazuje se platit nemalé peníze a vůbec o tom neví. Často pochopí svoji situaci až z právnicky formulovaného dopisu a upomínky k zaplacení hrozící exekucí.

Případ třetí - dokonalé mimikri

Jak vypadá obvyklá složenka od mobilního operátora nebo nějaké jiné zavedené instituce, kam pravidelně posíláte peníze, si celkem dobře vzpomenete. Když se vám na stole octne úplně stejná obálka se stejným hlavičkovým papírem, mechanicky provedete platbu a možná právě sedáte na lep podvodníkům. Název instituce se liší jedním slovem, logo je téměř k nerozeznání stejné, stejně jako zmíněný hlavičkový papír. Na to, že velká část podnikatelů vyřizuje takové platby ručně, tedy ne jako inkasní platbu, se spoléhá další skupina podvodníků. Název všech institucí, kterým podnikatel pravidelně za něco platí, si prostě nepamatuje nikdo.

V čem je to nebezpečné: málo času, nesrozumitelná struktura úřadů a orgánů státní správy a komplikované názvy, všechno nahrává podvodníkům. Snaha mít platby víc pod kontrolou, tedy nenechat instituce, aby si částku samy odečetly přes inkaso, vede k úplně opačnému efektu.

Případ čtvrtý - podvody s registrací domén

Představte si, že vám zavolá naprosto seriózní dáma v letech a vyděšeným hlasem vás varuje, že se někdo snaží koupit domény podobné vaší vlastní adrese. Tedy třeba k vaší firmě Bezvahrnce.cz pět dalších, Bezvahrnce.info, com, eu, org a net. Vysvětlí vám, že se pravděpodobně chystá útok na důvěryhodnost vaší značky a že má možnost objednávku těchto domén pozdržet maximálně několik hodin. Samozřejmě že si je můžete koupit přednostně a hned teď, za patnáct tisíc. No, je to sice hodně, ale paní se představila názvem důvěryhodně znějící instituce (třeba Úřad pro správu obchodních a podnikatelských domén) a o závažnosti situace nemáte vůbec čas polemizovat. Hrozí, že můžete podle všeho přijít o celou firmu.

Není doufám potřeba zdůrazňovat, že žádný takový (ani podobný) úřad, který by viděl objednávky na registraci domén a mohl vám na poslední chvíli zavolat, neexistuje. Cena domény se pohybuje kolem jedné, dvou stokorun, celá scénka je naprosto smyšlená a čistý zisk podvodníků astronomický.

V čem je to nebezpečné: uměle vyvolaný pocit ohrožení a velice krátký čas na nějakou reakci, přesvědčivá herečka za telefonem. Cynismus tohoto podvodu opravdu volá do nebe.

Případ pátý - zaplaťte za to, co je zdarma

Zápis do veřejných rejstříků, jako jsou Živnostenský rejstřík nebo Obchodní rejstřík (server justice.cz) probíhá po založení živnosti automaticky. Přesto se najdou firmy, které čerstvým podnikatelům nabízí tuto službu třeba za 1700 Kč. Balíček kancelářských nástrojů Open Office, který umí téměř to stejné, jako placený Microsoft Office, je rovněž zdarma, ale i tak za něj řada firem pravidelně platí podvodníkům měsíční pronájem. Fantazie zlodějů v tomto nezná mezí. Aplikací zdarma, které mohou být podnikatelům nějak prospěšné, a seženete je při trošce píle zdarma, neustále přibývá, stejně jako zlodějů.

Závěrem - vzdělávejte se, používejte hlavu, informujte se

Podvodníkům se daří tam, kde vývoj technologií utíká dopředu rychleji, než jak se informace dostávají pasivně do povědomí lidí. Byrokracie, která i malé živnostníky nutí do vyplňování stohů papírů a placení řady poplatků, vytváří ještě další prostředí, kde člověk rychle ztrácí ostražitost.

Co dělat, když platíte pravidelně řadu složenek? Mějte konkrétní seznam firem a institucí s termíny plateb a částkami, tak, aby se do něj kdykoliv mohla podívat i vaše sekretářka. Kdykoliv vznikne sebemenší pochybnost nad oprávněností takové složenky nebo faktury, najděte si název instituce na internetu. O společnostech zakládaných podvodníky zpravidla rychle vznikají články v médiích, nebo se o nich dočtete varování na diskusních fórech.

Autor: , 3. 2. 2015

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás

Your name *
Odesláním formuláře přijímáte naše Zásady zpracování osobních údajů.
Děkujeme za vyplnění formuláře.Odeslání formuláře se nezdařilo.