JavaScript: Jazyk blízké budoucnosti, část 1.

Mnozí se možná pozastavíte nad titulkem tohoto článku. Určitě vám probleskne hlavou, že "JavaScript je přece všude, a to už hodně dlouhou dobu". My se ale pokusíme nastínit, proč bude JavaScript jazykem, který bude hýbat a živit internetový svět ještě minimálně příštích několik let. K tomuto přesvědčení jsme dospěli i díky článku od Richarda Rodgera "The JavaScript Disruption", se kterým nemůžeme než plně souhlasit. Takže co nás tedy v blízké budoucnosti čeká?

Web ve znamení JavaScriptu

JavaScript v nejbližších několika letech ovládne prostředí internetu. Tento malý skriptovací jazyk, který je spouštěn na straně klienta, měl ještě před krátkou dobou sloužit pouze pro jednoduché úkony, jako třeba dynamickou kontrolu formulářů, nebo výměnu obrázku při kliknutí někde na stránce. Postupně se však jeho možnosti začaly využívat ke komplexnějším úkonům a s rostoucí rychlostí rozvoje klientů rostlo i množství funkcí, které byly v JavaScriptu implementovány.

Před několika lety se JavaScript vyskytoval pouze na malém počtu stránek, dnes už je součástí téměř každého webu. Co je důležitější, stává se oporou velkých webových aplikací, jako jsou Google Docs nebo například Facebook. Předpověď proto zní, že do 10 let bude na JavaScript-u běžet každá velká cloud aplikace a JavaScript se stane součástí každého zařízení, nejenom počítačů, ale také mobilních zařízení, tedy mobilů, tabletů a jiných typů zařízení, které se v daném segmentu objeví. JavaScript bude patřit mezi základní znalosti softwarového inženýra. Na jeho základě začnou vznikat více interaktivní a dynamičtější aplikace, jenž budou nasazovány i v případech, které jsou teď výhradní doménou jiných technologií, třeba Flashe. Možná to zní dost odvážně, ale určitě to není nepodložené tvrzení.

Proč právě JavaScript

Z historie informatiky můžeme vypozorovat, že každá dekáda měla svého "tahouna", který byl akceptován jako vůdčí jazyk pro vývoj aplikací velkou skupinou softwarových firem a vývojářů. Vzpomeňme si třeba na posloupnost jazyků C, C++ a Java, kdy každý po určitou dobu dominoval v oblasti vývoje software. Bylo by ale mylné myslet si, že tyto jazyky se staly používanými jenom z nějakého jednoho konkrétního důvodu. Ve skutečnosti je vždy důvodů mnohem více.

Každý z těchto jazyků přinesl svým nástupem do softwarového světa hned několik pokrokových myšlenek. Ať už se jednalo o přepracovaný objektový přístup v C++, nebo garbage colector a virtuální platforma v Javě. Ve výsledku to byla jakási souhra programátorské oblíbenosti, silné podpory ze stran velkých korporací (Microsoft a C++, Sun Microsystems a Java nebo Unix a Jazyk C) a akademického zázemí, které vyhnaly tyto jazyky na vrchol oblíbenosti.

Nedá se předem odhadnout, který jazyk se stane „tahounem“ další éry. U JavaScriptu to ani hádat nemusíme. Ten totiž zažívá svůj masívní nástup již dnes a všechny předpoklady naznačují, že rostoucí trend jeho využívání potrvá ještě několik let.

Ve druhém díle si ukážeme, které vlastnosti jazyka JavaScript z něj udělají nejrozžířenější jazyk této dekády.

Máte stejný názor? Anebo diametrálně odlišný? Podělte se o svůj názor s ostatním v diskuzi pod článkem, nebo na Facebooku!

Autor: , 6. 5. 2011

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás

Your name *
Odesláním formuláře přijímáte naše Zásady zpracování osobních údajů.
Děkujeme za vyplnění formuláře.Odeslání formuláře se nezdařilo.