Protipirátské zákony ztrácí v USA politickou podporu

Viditelné vyjádření protestu proti připravované americké internetové legislativě, zejména zákonům SOPA a PIPA, zdá se, zabralo. Návrhy opatření, které by umožnili držitelům autorských práv vypínat celé stránky s nelegálním obsahem, ztrácí zastánce v americkém Kongresu. K případnému uplatnění svého práva veta v této záležitosti se vyjádřil i prezident Obama.

Protestu, v němž bylo nejviditelnější jednodenní odstavení internetové encyklopedie Wikipedia, se zúčastnily desítky provozovatelů internetových stránek. Tisíce webů vyjádřilo svou podporu a na 4,5 milionů lidí podepsalo online petici proti zmiňovaným zákonům.

Zákony se musí změnit, ale boj proti pirátům trvá

Přesto vyjádření nevole nebude znamenat úplné zastavení legislativních opatření na ochranu autorských práv. Intelektuální vlastnictví chtějí chránit zejména silní hráči na poli filmového a hudebního průmyslu, jejichž produkty se ilegálně šíří v masovém měřítku.

Nasnadě je proto spíše úprava současné podoby návrhů tak, aby všeobecné formulace zákona neumožňovaly označit za pirátství cokoliv od Wikipedie až po sociální sítě.

Konec Megauploadu - začátek očisty?

Samotný boj proti internetovým pirátům tak určitě neutichne. Naopak. Už minulý týden zlikvidovala FBI službu na sdílení souborů Megaupload, když po celém světě zadržela její zaměstnance za nelegální obohacování na úkor vlastníků autorských práv.

Podle vyjádření serveru Techcrunch FBI zdůraznila, že zákrok proti Megauploadu nemá nic společného s probíhajícími spory ohledně zákonů SOPA a PIPA. Nicméně, co jiného může znamenat přímá likvidace webu provozovaného mezinárodní korporací, než praktickou ukázku jejich významu?

Autor: Tým SOVA NET, 23. 1. 2012

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás

Your name *
Odesláním formuláře přijímáte naše Zásady zpracování osobních údajů.
Děkujeme za vyplnění formuláře.Odeslání formuláře se nezdařilo.