Kdo z koho - B2E zaměstnanecký portál nebo Intranet?

Firmy využívají pro efektivní řízení podniku různé nástroje. Výjimkou nejsou ani interní sítě, které slouží pracovníkům podniku k rychlé orientaci, přístupu ke kontaktům, datům a firemním informacím. Na výběr mají firmy z několika možností, mimo které patří například Intranet nebo B2E zaměstnanecký portál. Jaké se od sebe liší a v čem spočívají jejich výhody?

Zaměstnanec, který má svou práci rád, je jeden z klíčů úspěšného podniku. Je jasné, že pro svou práci bude potřebovat kvalitní a relevantní nástroje, se kterými bude pracovat s chutí a nadšením. Firmy se tak vydávají vstříc moderním technologiím, které tato přání hravě splní. Nejčastěji sáhnou právě po Intranetu nebo B2E zaměstnaneckém portálu.

Nejdříve si udělejme jasno v pojmech.

Co vlastně je ten Intranet a B2E zaměstnanecký portál?

  • Intranet je soukromá vnitropodniková síť, která umožňuje sdílení souborů, lepší orientaci v datech a informacích a usnadňuje komunikaci. Účelem je zvýšení produktivity v práci.

  • B2E portál (Business to Employee) je taktéž vnitropodniková síť, která používá stejnou webovou architekturu jako intranet ale se zaměřením na zaměstnance. Účelem je zvýšení spokojenosti zaměstnance, jeho motivace a informovanosti.

Hlavní rozdíly

Teď už víme, co každý pojem znamená a můžeme začít se srovnáváním. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi Intranetem a B2E zaměstnaneckým portálem?

1. Služby

I když Intranet a B2E zaměstnanecký portál mají mnoho společných charakteristik, v některých ohledech se výrazně liší. Jedním z těchto rozdílů je rozsah nabízených služeb.

Mezi typické služby Intranetu patří například organizace, plánování či řízení projektů, sdílení dokumentů včetně manuálů, směrnic, tabulek, grafů a také poskytování komunikačních nástrojů v podobě diskuzního fóra, emailu nebo chatu.

Portál B2E nabízí tyto stejné služby, ale pak jde ještě o několik kroků dál. Kromě přístupu k firemnímu adresáři, kontaktům na kolegy najdou zaměstnanci na B2E portálu i mnohem zajímavější věci. K mání jsou například články, hry, zprávy, novinky, ceny akcií a mnoho dalších věcí, o které by se mohli zajímat.

2. Zaměření

Zaměření patří mezi nejvíce klíčové rozdíly mezi oběma systémy. Klasické intranety jsou orientovány na firmu jako na celek. Podnik má zavedenou interní síť, kterou není možné příliš měnit a upravovat – jedna šablona obsahuje stejná nastavení a podmínky pro všechny.

Naproti tomu stojí B2E zaměstnanecký portál, který má naprosto odlišné zaměření. Je totiž přizpůsoben, aby co nejvíce vyšel vstříc potřebám jednotlivce. Díky vysokému stupni personalizace se B2E portál postará o to, aby odpovídal preferencím a požadavkům každého zaměstnance.

3. Využitelnost

Firmy chtějí, aby jejich zaměstnanci využívali interní sítě s chutí. Cílem mnoha podniků je proto vytvořit portál, který nebudou zaměstnanci využívat pouze v pracovní době, ale budou si ho chtít otevřít i na cestě z práce nebo doma. Z tohoto hlediska má B2E zaměstnanecký portál mnohem větší potenciál než klasický Intranet. Jak jste se mohli dočíst výše, v rozsahu služeb a funkcí jednoznačně B2E portál dominuje. Neobsahuje jenom “nudná” pracovní data, ale také zajímavosti a možnosti zábavy. Díky těmto aspektům B2E portál přirozeně motivuje zaměstnance k další návštěvě.

B2E portál zkrátka není žádná krabice, která by měla stejnou nabídku pro všechny zaměstnance – je to personalizovaná a zábavná platforma, na které si najde každý to své, díky čemuž se její rozsah využitelnosti mílovými kroky zvětšuje.

 

Pokud váháte mezi Intranetem a B2E portálem, tenhle článek by vám měl udělat větší jasno, v čem vězí výhody každého z těchto systémů. Každá firma má jiné očekávání nebo kritéria, a podle toho je třeba vybírat i vnitropodnikovou síť. Odpovězte si sami: Jaké preference má vaše firma? Na co se chce orientovat? I když Intranety spolehlivě dostačují pro plnění základních úkolů, B2E zaměstnanecký portál je stále pár kroků napřed. Ve srovnání je za nás B2E portál jasnou volbou!

 

Autor: Tým SOVA NET, 3. 5. 2019

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás

Your name *
Odesláním formuláře přijímáte naše Zásady zpracování osobních údajů.
Děkujeme za vyplnění formuláře.Odeslání formuláře se nezdařilo.