Rychlost načítání stránek

Širokopásmové připojení podporuje rychlé datové přenosy. Proč se tedy některé webové stránky načítají tak pomalu? Na tuto otázku se pokusil odpovědět vývojový tým z Ghostery, který v USA provedl průzkum aplikací a nástrojů ovlivňující rychlost načítání stránek.

Díky širokopásmovým technologiím v současné době budujeme superrychlé sítě a podporujeme zrychlení toků velkých objemů dat. Přesto, že se technologické možnosti takto rozšiřují, stále narážíme na problémy s rychlostí načítání stránek. A to nejen u nás, ale i na mezinárodní úrovni.  

Odpověď, proč se tomu tak děje, uvádí tým vývojářů z Ghostery ve své analýze. Ti přišli na to, že mnoho webových stránek se načítá s tagy, skripty a analytickými nástroji třetích stran, které sbírají údaje nebo umožňují uživatelům sdílet obsah. Bohužel některá z těchto podpůrných řešení se v mnohých případech načítají velmi pomalu a tím značně zpomalují rychlost načítání a prohlížení stránek. 

Důvodem pomalého načítání stránek ale není jen toto, ale také zvolena architektura stránek a monoho dalších důvodů, jež pár z nich se snažím uvést níže.

A jak tedy zabránit pomalému načítání stránek?

Při vývoji jakýchkoliv internetových stránek se doporučuje detailně zvážit a zanalyzovat, jaké skripty, aplety nebo analytické nástroje třetích stran na stránkách budete využívat. Právě aplikace podobného typu stojí za pomalým načítáním.

Jelikož je tato analýza zaměřena na USA, většina uvedených aplikací a nástrojů se v Evropě, potažmo v ČR, takřka nevyužívá. Vývojový tým z Ghostery naštěstí plánuje vydat statistické údaje pro Evropu, máme se tedy na co těšit. Nicméně, nezávisle na zmíněné analýzy jsem si připravil pro vás 8 zajímavých bodů, které se určitě týkají všech webových stránek a mohou vyřešit rychlost právě Vaší internetové prezentace.

8 Možných příčin

1. Neoptimalizované obrázky

Velmi  častou příčinou jsou špatně optimalizované velikosti obrázků nebo příliš velké množství těchto obrázků. Možná řešení: www.velvetblues.com/web-development-blog/6-ways-to-optimize-an-image/

2. Špatný webhosting

Ať tomu chceme věřit nebo né, někdy vinou pomalých stránek může být právě zvolený webhosting. Proto doporučuji důkladně vybírat poskytovatele a obsah balíčku, který jsme si vybrali.

3. Použití náročných skriptů

Dynamicky generované stránky jsou kolikrát  mnohem pomalejší než stránky, kde je rozvaha nad tím, co vše musí být generováno dynamicky a co může být staticky s využitím HTML kódu a podobně. V těchto případech se zároveň doporučuje kešování.

4. Nevyužití komprese pro stránky

Další způsobem jak je možné urychlit web je využití komprese stránek. Doporučiji si přečíst How to Compress Your Pages With GZIP a PHP.

5. Příliš mnoho Flash

Využívání Flash je velmi populární a blíbený nástroj. Přesto jeho nevhodné využívání může vést k výraznému snížení rychlosti stránek. Doporučuje se při vytváření Flash si dávat pozor na velikost výsledného souboru.

6. Objem kódu

Dalším důvodem je objem kódu. Čím větší je velikost načteného souboru, tím déle bude trvat, než se načte. Některé způsoby jak snížit veliskost jsou:

  • odstranění zybtečných mezer
  • využití externích CSS
  • efektivní psaní kódu a využití CSS zkratek
7. Externí média

Využívání externích médií je další důvod proč dochází ke zpomalení stránek. Myslí se prezentace, videa a další. Stránky se načtou tak rychle, jak se načtou média z externích zdrojů. Tedy volit média, která nejsou na už tak pomalých webech. V případě možnosti vše hostovat na vlastním serveru.
 
8. Spam

Nepostradatelným bodem je Spam, který taktéž spomaluje stránky. Příkladem je, aby všechny webové formuláře na stránkách byly ošetřeny proti spamu, tedy robotům, jež je může využívat. 
 
Další článek který doporučuji pro přečtení je 32 Ways To Speed Up Your Website.
 
Zdroje:
www.velvetblues.com
www.pcworld.com 
www.websiteoptimization.com
 
 
Autor: , 7. 12. 2011

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás

Your name *
Odesláním formuláře přijímáte naše Zásady zpracování osobních údajů.
Děkujeme za vyplnění formuláře.Odeslání formuláře se nezdařilo.