BeReal aneb dokonale (ne)dokonalá aplikace

Před nedávnem se objevila informace, že zavedené aplikace jako Instagram mohou mít možnou konkurenci. Jedná se o poměrně novou sociální síť BeReal, jejíž originální koncept motivuje ke stažení čím dál více lidí. O jakou aplikaci se jedná, čím se vyznačuje a jaké skýtá možnosti?

Přirozenost a pravda

Americká aplikace BeReal dostupná pro Android a iOS je v provozu od roku 2020, nicméně její popularita výrazně roste až v letošním roce. Její princip je velmi jednoduchý: příspěvek může uživatel zveřejnit pouze jednou denně, a to když ho aplikace v předem neurčený čas sama vyzve. Po spuštění aplikace se spustí časovač – na vyfocení příspěvku máte pouze dvě minuty. Při focení je použita přední i zadní kamera telefonu, takže je vidět nejen co právě děláte, ale také jak zrovna vypadáte.

NE filtrům, NE úpravám, ANO realitě

V aplikaci máte možnost komentovat, používat emoji reakce nebo chatovat. Červenou ale má „lajkování“, filtry nebo úpravy fotek. BeReal tak bývá často nazýván jako anti-teze „dokonalého“ Instagramu, který je plný filtrů a nereálných standardů krásy.

Jak to funguje?

Je to velmi jednoduché – po stažení bezplatné aplikace a následné registraci se vám otevře fotoaparát s výzvou k pořízení příspěvku. Na to máte již dříve zmiňované dvě minuty a jde pouze o vyfocení – nesmíte nahrát již existující fotku nebo právě pořízenou fotku nějak upravovat. Pokusy o vyfocení můžete opakovat, ale musíte se vejít do zadaných dvou minut.

V aplikaci můžete také sledovat profily dalších lidí. Nejde tu ale vyhledávat na základě přezdívky – využít můžete pouze své telefonické kontakty nebo profily, které jsou veřejné a náhodně na ně narazíte.

Cílová skupina aplikace se pohybuje od studentů k cca třicátníkům. Narazíte zde tak na fotografie kráčejících nohou, na sledování seriálů nebo práci na notebooku.

BeReal

Jaká je popularita BeReal v Česku?

V Česku je tato aplikaci celkem neprobádaným územím. Ke spoustě lidem se ani nedostala informace o její existenci, což je silnou demotivací pro stažení aplikace. Sledovat reálné, nefingované situace lidí může být zábava, ale ještě lepší by určitě bylo sledovat své kamarády a známé. 

BeReal jako marketingový nástroj?

Jelikož si aplikace zakládá na svém reálném prostředí, placenou reklamu zde nenajdete. Může se tak zdát, že se BeReal snaží uživatele od marketingu odradit. To ale neznamená, že by se firmy nemohly do této aplikace zapojit – nicméně je potřeba přizpůsobit svůj postoj tamní filozofii. Pokud chcete na BeReal jakožto značka zapadnout a zaujmout publikum, musíte se zprostit vyumělkovanosti a snahám o dokonalost. Naopak se nesmíte bát ukázat svou lidskost, humor a upřímnost.

Postoje k firmám na BeReal se ale různí. Jeden tábor oceňuje právě nutnost autenticity, které by dle něj mělo být na poli marketingu více. Druhá strana se ale zapojení značek do BeReal obává jakožto ohrožení bezpečného reálného prostoru pro uživatele, kteří často utíkají od vlivu potenciálně toxického Instagramu.

Jestli se BeReal otevře širší veřejnosti a rozšíří se i v oblasti marketingu ukáže jenom čas. Jisté ale je, že se se jedná o aplikaci s velkým potenciálem nabídnout uživatelům místo, kde mohou být bez obav skutečně sami sebou.

 

Nevíte si rady? Jsme tu pro Vás i s naší kompletní marketingovou službou Sova Navigátor. Ať už řešíte marketingové potřeby v B2B, B2C nebo B2E, stačí, když nám pošlete nezávaznou poptávku.

Autor: Tým SOVA NET, 15. 6. 2022

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás

Your name *
Odesláním formuláře přijímáte naše Zásady zpracování osobních údajů.
Děkujeme za vyplnění formuláře.Odeslání formuláře se nezdařilo.