Google Data Studio nově dostupný i v ČR

Google konečně pro ČR zpřístupnil zdarma online nástroj pro tvorbu reportů Google Data Studio (GDS). Data si jednoduše zobrazíte v srozumitelných přehledech, které je radost vyhodnocovat. Využít můžete jak přednastavené šablony, tak vytvořit svoje vlastní přehledy. Stačí jen propojit GDS s příslušnými systémy (Google Analytics, Google AdWords, YouTube Channel) a začít tvořit.

Proč Google Data Studio?

Je to jednoduché a celkem chytré řešení pro tvorbu on-line reportů, ve kterých můžete kombinovat data z různých zdrojů (Google Analytics s AdWords nebo víc účtů jedné služby). Můžete importovat jakákoli jiná data, která máte v Google Sheet. Report je interaktivní a můžete si v něm volit a upravovat časové období. A podobně jako u dokumentů na Google Disku můžete nastavit práva k zobrazení či editaci.

Pěkně od začátku

Data Studio obsahuje dva základní prvky:

Datové zdroje se dělí na jednotlivé konektory, díky kterým můžete připojovat data z různých zdrojů. Základní konektory jsou od Google a další zdroje je možné přidat pomocí doplňků v Google Sheets, 

a reporty, které obsahují minimálně jednu stránku přehledů a jeden datový zdroj.

Jak začít?

Využít můžete buď některou z nabízených šablon, nebo si vytvořte svůj vlastní přehled. Pokud si vyberete šablonu, je třeba vytvořit její kopii a přidat nový datový zdroj. Tuto kopii šablony už můžete upravovat podle potřeb.

Nabídka šablon v Google Data Studio

Druhou možností je vytvoření úplně nového reportu kliknutím na +. Při založení vyberete datový zdroj (může jich být i více), ze kterého budou pocházet data v reportu, a poté se  zobrazí prázdná stránka nového reportu.

Report si můžete poskládat podle svých potřeb. K dispozici jsou různé typy grafů, tabulek, rozmístění prvků i jednoduché nadpisy.

Prázdný report Google Data Studio

V levém horním rohu si můžete report přejmenovat a pomocí prvků v menu nad prázdným reportem vytvořit hlavičku dokumentu (vložíte obdélník, text či obrázek).

Princip skládání reportu je potom stále stejný. Z menu nad reportem si vyberete prvek a umístíte ho do reportu. V menu na pravé straně obrazovky vyplníte data nebo upravíte vzhled. Využít můžete různé grafy, tabulky nebo přehledy podle libosti. Metriky lze porovnávat i s historickými daty. Na výběr je předchozí období nebo minulý rok.

Vyplněný report Google Data Studio

Aktuálně se nacházíte v pracovním prostoru, kde tvoříte report. Pokud si chcete prohlédnout hotový report v celé jeho kráse, klikněte na tlačítko View v pravém horním rohu obrazovky. Report zde můžete nasdílet stejně jako dokumenty na Google Disku. Z náhledu se pak vrátíte tlačítkem Edit. 

Náhled reportu Google Data Studio

Google Data Studio je jednoduchý nástroj, ve kterém svá data snadno zorganizujete do parádních přehledů. Pokud se vám zatím tak jednoduchý nezdá, můžete se kouknout na videa na YouTube nebo si projít nápovědu. A pokud se těšíte na vylepšení v Google Data Studio, sledujte přehled novinek.

Autor: Tým SOVA NET, 31. 3. 2017

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás

Your name *
Odesláním formuláře přijímáte naše Zásady zpracování osobních údajů.
Děkujeme za vyplnění formuláře.Odeslání formuláře se nezdařilo.